środa, 4 lutego 2015

Warunki przeprowadzania badania termowizyjnego.

Termografia, inaczej termowizja to jedna z podstawowych metod wykorzystywanych w budownictwie do określania stanu izolacji obiektów. Jako specjalistyczne badanie, termowizja musi być przeprowadzana w odpowiednich warunkach, tak aby jej wynik był maksymalnie zgodny z rzeczywistymi warunkami panującymi wewnątrz budynku.

Oprócz budowy przegród oraz izolacji, na wynik badania termowizyjnego wpływ mają takie czynniki jak temperatura, która panuje wewnątrz i na zewnątrz badanego budynku. Amplituda pomiędzy tymi dwoma wartościami nie powinna być większa od 15 stopni Celsjusza. Dla mieszkalnych budynków idealna pora przeprowadzania termowizji to sezon grzewczy, kiedy to poprzez dostarczanie energii do wnętrza domu dokładnie widać drogi jej ucieczki czyli mostki termiczne. Dlatego przeprowadzanie badania termowizyjnego jest najbardziej opłacalnym w czasie jesieni, zimy lub wczesnej wiosny.
Z kolei dla budynków, w których mostki termiczne równają się ubytkom zimna z zewnątrz, czyli w pomieszczeniach typu chłodnie, najtrafniejszym sezonem przeprowadzania termografii jest lato. Na uzyskany wynik badania termograficznego, oddziałują również takie czynniki jak opady czy poziom nasłonecznienia. Warto jest ograniczać wpływ tych dwóch zjawisk na raport informujący odnośnie izolacji.
W ten sposób, badanie termowizyjne należy przeprowadzać w dni pochmurne, w których nie notuje się opadów atmosferycznych. Polecanym jest również wykonanie pomiarów wcześnie rano lub wieczorem, kiedy wpływ czynników pogodowych nie jest tak wysoki. Kolejne aspekty, których działanie trzeba jak najbardziej minimalizować to wpływ urządzeń generujących ciepło. To co posiada znaczenie w przypadku wyników termografii  to także czynniki związane z wiatrem, takie jak jego kierunek i prędkość oraz mostki termiczne pojawiające się w wyniku wadliwego montażu okien i drzwi.
Mając na uwadze wszystkie te względy, warto jest dopasować termin przeprowadzania badania.  Zawsze możemy porozumieć się ze specjalistą w tej sprawie, uzyskując porady na temat idealnych warunków do badania termowizyjnego oraz dopasowania terminu badania pod kątem tych czynników. Dzięki temu będziemy mieć więcej pewności co do właściwych wyników wykazanych w formie termografów.  Opisane powyżej warunki nie są jednak optymalne dla wszystkich miejsc, w których termowizja jest szeroko wykorzystywana. Odstępstwa od powyższych ustaleń, mogą występować w przypadku badań takich, jak te związane na przykład z hydrauliką.


Autor: Paula CE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz